Sciences
Physics
W ramach programu IB fizyka jest realizowana jako przedmiot z grupy „science”. Oznacza to, że w czasie realizacji podstawy programowej kładzie się nacisk zarówno na zarówno zagadnienia teoretyczne jak również doświadczalne. Przedmiot realizowany jest na dwóch poziomach podstawowym (SL) i zaawansowany (HL). Zakres SL to 4 godziny lekcyjne tygodniowo, a HL 6 godzin tygodniowo przez dwa lata nauki tzn. w klasie trzeciej i czwartej.
Podstawa programowa bazuje na podstawowej wiedzy matematycznej i fizycznej z zakresu szkoły podstawowej i nie wymaga szczególnego przygotowania ucznia wykraczającego poza podstawę programową.
Podstawa programowa IB obejmuje następujące zagadnienia:
Zakres SL+HL
- Pomiary i niepewności pomiarowe
- Mechanika
- Termodynamika
- Fale
- Ruch po okręgu i grawitacja
- Elektryczność i magnetyzm
- Fizyka atomowa, jądrowa i cząstek elementarnych
- Produkcja energii i jej przemiany
- oraz jedna z opcji do wyboru dla danego rocznika astrofizyka, fizyka inżynierska, optyka, fizyka relatywistyczna)
Zakres HL (dodatkowo)
- Zjawiska falowe
- Pola fizyczne
- Indukcja elektromagnetyczna
- Fizyka jądrowa I kwantowa
- Dodatkowe zagadnienia z wybranej opcji
Matura IB składa się z czterech składowych wymienionych w poniższej tabeli (podane czasy trwania egzaminu dotyczą trybu HL dla SL są nieco krótsze, bo obejmują mniejszą ilość pytań:
Elementy Arkusze 1,2,3 dotyczą egzaminu pisemnego, który odbywa się w maju i składa się z trzech część związanych z odpowiednimi składowymi. I mają charakter zewnętrzny tzn w całości są oceniane poza szkołą. Element IA (Internal Assesment) dotyczy pracy pisemnej najczęściej opartej na eksperymencie, którą uczniowie przygotowują samodzielnie w trakcie trwania kursu. Praca IA jest oceniana w szkole, a następnie losowo wybrane prace są moderowane poza szkołą
Fizyka realizowana w programie IB to bardzo dobry wybór dla wszystkich, którzy w przyszłości wybiorą studia oparte o przedmioty ścisłe, ale również ekonomiczne, czy medyczne. Rozwija ona bowiem umiejętność logicznego i kreatywnego myślenia i realizacji własnych projektów badawczych.