Rekrutacja
2024/2025
Oferta szkoły
Szanowni kandydaci do klas pierwszych III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach na rok szkolny 2025/2026
Wiedza, umiejętności, kompetencje, doświadczenie–to wspólny cel każdego nauczyciela i ucznia III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza.
Dzięki podjętej współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, liceum stało się szkołą uniwersytecką. Nasi uczniowie mają sposobność uczestniczyć w wielu ciekawych zajęciach prowadzonych przez doświadczonych wykładowców, co sprawia, że nauka staje się efektywniejsza i ciekawsza.
Celem naszego działania jest stworzenie takiej społeczności szkolnej, której życie będzie bogate zarówno w treści poznawcze, jak i wychowawcze; stworzenie zespołów klasowych mobilizujących do pomysłowości i inicjatywy.
Uczniowie Mickiewicza realizują własne projekty społeczne. Dzięki temu pomagają innym, rozwijają swoje pasje, zdobywają doświadczenie, a także międzynarodowe certyfikaty i nagrody. Nasi uczniowie uczestnicząc w projektach społecznych poznają wiele ciekawych ludzi.
Staramy się, aby uczniowie spotkali się w „Mickiewiczu” z atmosferą wzajemnego zrozumienia, życzliwości i tolerancji, a jednocześnie szczególnego uznania dla jednostek pracowitych i twórczych. Poprzez przyjęty system wymagań–wypracowany, przyjazny, ale stanowczy–pragniemy wpajać uczniom zasady dobrego wychowania, ładu, porządku, odpowiedzialności za siebie i innych.
Chcemy stwarzać jak najlepsze warunki kształcenia i samodoskonalenia.III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Katowicach na rok szkolny 2025/2026 przeprowadza nabór do 6 oddziałów dla uczniów po VIII klasie szkoły podstawowej:
kl.1 „Pre-IB”
klasa z rozszerzonym programem matematyki, języka polskiego, j. angielskiego i elementami nauczania dwujęzycznego. Przygotowuje m.in. do programu matury międzynarodowej „International Baccalaureate Diploma Programme” (32 miejsca)
kl.1„B1” i „B2”
rozszerzony program biologii i chemii (64 miejsca)
dodatkowy przedmiot: zajęcia laboratoryjne chemiczno-biologiczne
kl.1„C”
gr C1
rozszerzony program matematyki, języka angielskiego i fizyki (16 miejsc)
dodatkowy przedmiot: zajęcia laboratoryjne z fizyki
gr C2
rozszerzony program matematyki, języka angielskiego i informatyki (16 miejsc)
dodatkowy przedmiot:
techniki informatycznekl.1„D”
gr D1
rozszerzony program historii, wiedzy o społeczeństwie i języka angielskiego (16 miejsc)
dodatkowy przedmiot: analiza tekstów literackich
gr D2
rozszerzony program historii, geografii i języka angielskiego (16 miejsc)
dodatkowy przedmiot: analiza tekstów literackich
kl.1„E”
gr E1
rozszerzony program matematyki, biologii i chemii (16 miejsc)
dodatkowy przedmiot: zajęcia laboratoryjne chemiczno-biologiczne
gr E2
rozszerzony program matematyki, geografii i języka angielskiego (16 miejsc)
dodatkowy przedmiot:
podstawy ekonomii
Wiodącym językiem obcym jest język angielski. Drugi obowiązkowy język obcy uczeń wybiera spośród języka niemieckiego i języka hiszpańskiego.
Klasa A- „Pre–IB”
Klasa z elementami nauczania dwujęzycznego, przygotowująca do programu Matury Międzynarodowej (IB DP)
Liczba miejsc w oddziale: 32
Program International Baccalaureate jest realizowany w III Liceum Ogólnokształcące im. Mickiewicza posiada od 2013 roku, kiedy szkoła uzyskała autoryzacje do prowadzenia w szkole programu Matury Międzynarodowej. IB Diploma Programme jest programem nauczania umożliwiającym uczniom przystąpienie do egzaminu maturalnego akceptowanego w większości krajów na całym świecie. Dyplom IB jest honorowany zarówno w kraju i za przez uczelnie zagraniczne i krajowe.
Kurs Diploma Programme jest dwuletnim kursem nauczania przypominającym system uniwersytecki, który przypada na trzecią i czwartą klasę liceum ogólnokształcącego. Aby przygotować uczniów do nauki, znacznie różniącej się od modelu polskiego, szkoła oferuje zainteresowanym kandydatom kształcenie w klasie Pre-IB. Klasa ta realizuje podstawy programowe dla klasy pierwszej i drugiej liceum ogólnokształcącego, wzbogacając je o dodatkowe treści oraz elementy nauczania dwujęzycznego. W pierwszej i drugiej klasie matematyka, j. polski oraz j. angielski to przedmioty, które są realizowane w zakresie rozszerzonym. Język angielski będzie w programie IB językiem wykładowym.
Pod koniec nauki w klasie Pre-IB każdy uczeń dokonuje wyboru trzech przedmiotów, których naukę będzie kontynuował na poziomie standardowym (4 godziny w tygodniu) oraz trzech przedmiotów, z których wiedzę będzie poszerzać na poziomie rozszerzonym (6 godzin w tygodniu).
Dzięki współpracy z Uniwersytetem Śląskim, uczniowie naszej szkoły mają możliwość udziału w wykładach na uczelni lub gościnnych prelekcjach wykładowców uniwersyteckich w szkole. Młodzież ma również wiele okazji zapoznać się ze szczegółami procesu aplikacyjnego na wyższe uczelnie europejskie i amerykańskie podczas gościnnych prezentacji oferowanych przez przedstawicieli uczelni, wykładowców, studentów i absolwentów IB naszego liceum.
Szczegółowe informacje na temat programu IB Diploma znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce IB.
Nasi absolwenci klas IB DP studiują obecnie na uczelniach w kraju i zagranicą.
W oddziale IB szkoła oferuje przedmioty na dwóch poziomach zaawansowania w 6 grupach przedmiotowych.
grupa 1. STUDIES IN LANGUAGE AND LITERATURE – dzięki kursom oferowanym w tej grupie, uczeń zacznie doceniać złożoność języka, odkryje kulturalne i społeczne wpływy literatury.
-
Polish A Literature SL/HL
-
English A Literature SL/HL
grupa 2. LANGUAGE ACQUISITION – w trakcie kursów uczeń uczy się wybranego przez siebie języka i poznaje kulturę danego kraju w celu zdobywania nowych form komunikacji.
-
English B HL
-
French B ab initio /SL
-
German B ab initio/SL
-
Spanish B ab initio/SL
grupa 3. INDIVIDUALS AND SOCIETIES – ta grupa przedmiotów ma na celu zachęcić uczniów do szanowania i rozumienia otaczającego świata.
-
Geography SL/HL
-
History SL/HL
-
Environmental Systems and Societies SL
-
Business Management SL/HL
-
Economics SL/HL
grupa 4. EXPERIMENTAL SCIENCES – podczas kursów, uczniowie prowadzą badania w celu znalezienia rozwiązań dla problemów globalnych.
-
Biology SL/HL
-
Chemistry SL/HL
-
Environmental Systems and Societies SL
-
Computer Science SL/HL
-
Physics SL/HL
grupa 5. MATHEMATICS - uczniowie kierując się zainteresowaniami oraz przyszłym kierunkiem studiów wybierają jedną spośród dwóch oferowanych ścieżek.
-
Analysis and Approaches SL/HL
-
Applications and Interpretation SL/HL
Każdy uczeń w klasie z programem matury międzynarodowej uczy się obowiązkowo języka ojczystego (j.polski), jezyka obcego (j.angielski) i matematyki. Ponadto, wybiera po jednym przedmiocie z następujących bloków przedmiotów:
- Biologia + biznes + informatyka
- Chemia + ekonomia + geografia
- Fizyka + ESS + historia
Grupa przedmiotowa zostaje utworzona pod warunkiem wybrania konkretnego przedmiotu przez min. 7 osób.
Klasy B1 i B2-Klasy z rozszerzonym programem biologii i chemii
Liczba miejsc w oddziałach (1B1+1B2): 64
Klasy z rozszerzonym programem nauczania biologii i chemii oraz dodatkowym przedmiotem: zajęcia laboratoryjne chemiczno-biologiczne
Klasy o profilu biologiczno-chemicznym w III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach mają od lat świetną renomę, a proces nauczania biologii i chemii jest na najwyższym poziomie.
Klasy biologiczno-chemiczne objęte są współpracą ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie w ramach Uniwersytetu Licealisty uczniowie uczestniczą w wybranych, interesujących ich wykładach i zajęciach. Uczniowie uczestniczą także w zajęciach Akademii Biologów „Lykeion” (wspólne przedsięwzięcie Pałacu Młodzieży i Uniwersytetu Śląskiego) oraz na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zainteresowani uczniowie mają szansę uczestniczyć w wykładach na Uniwersytecie Jagiellońskim w ramach „Tygodnia mózgu” lub sobotnich spotkań z biotechnologią i biofizyką. Rozwija się także współpraca z wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Uczniowie uczestniczą w zajęciach warsztatowych z mikroskopem elektronowym.W naszej szkole dużo miejsca poświęca się również edukacji zdrowotnej realizując programy edukacyjne: „Prewencja pierwotna nowotworów”, „Transplantacja – jestem za”, „Zaburzenia odżywiania, ”Wybierz życie-pierwszy krok”. Młodzież pod kierunkiem nauczycieli aktywnie uczestniczy w prozdrowotnych kampaniach społecznych zarówno o zasięgu wojewódzkim jak i ogólnopolskim: „Help dla życia bez tytoniu”, „Mam haka na raka”.
W szkole działa koło Ligii Ochrony Przyrody, w ramach, którego każdego roku uczniowie biorą udział w międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata”, porządkując wybrane tereny miasta Katowice. Systematycznie odbywa się zbiórka zużytych baterii oraz karmy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Katowicach. Tradycją stał się udział uczniów klas biologiczno-chemicznych w Festiwalu Kultury Ekologicznej „Zielono Mi” organizowanym przez kinoteatr „Rialto” w Katowicach we współpracy z Uniwersytetem Śląskim.
Od kilku lat uczniowie wyjeżdżają na tygodniowe Nadmorskie Warsztaty Przyrodnicze do Stegny. Jest to rodzaj ekologicznej edukacji terenowej połączonej z wypoczynkiem. Ta forma zdobywania wiedzy i rekreacji cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem zarówno wśród uczniów jak i ich rodziców.
Nauczyciele przedmiotów kierunkowych starają się umożliwić uczniom udział w wielu przedsięwzięciach rozwijających ich pasje i zainteresowania. Uczniowie klas biologiczno-chemicznych osiągają duże sukcesy w Olimpiadzie Biologicznej, Chemicznej, Ekologicznej, Wiedzy o Żywieniu i Żywności, Wiedzy o Mózgu oraz w wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach przedmiotowych np. „W świecie roślin i zwierząt”, „Olimpiada O Diamentowy Indeks AGH”, Ogólnopolski Konkurs Chemiczny Uniwersytetu Śląskiego, Ogólnopolski Konkurs Chemiczny Politechniki Śląskiej, Regionalny Drużynowy Konkurs Chemiczny, Regionalny Konkurs „Randka z chemią”.
Wszystkie te działania, a także rzetelna praca lekcyjna skutkują bardzo wysokimi wynikami z egzaminów maturalnych z biologii i chemii, nawet kilkadziesiąt procent wyższymi od średnich wyników w kraju i województwie. Większość naszych absolwentów dostaje się na wymarzone kierunki, głównie na Uniwersytetach Medycznych.
Klasa C-Klasa z rozszerzonym programem matematyki, języka angielskiego oraz fizyki lub informatyki
Klasa z rozszerzonym programem nauczania
-
matematyki, języka angielskiego i fizyki (C1) oraz dodatkowym przedmiotem: zajęcia laboratoryjne z fizyki
-
matematyki, języka angielskiego i informatyki (C2) oraz dodatkowym przedmiotem: techniki informatyczne
Liczba miejsc w oddziale: 32 w tym 16 miejsc w grupie 1C1 (rozszerzony program nauczania matematyki, języka angielskiego i fizyki) i 16 miejsc w grupie 1C2 (rozszerzony program nauczania matematyki, języka angielskiego i informatyki).
Klasa matematyczna 1C podzielona jest na dwie grupy C1 i C2 ze względu na trzeci przedmiot rozszerzony. W elektronicznym systemie naboru klasa C funkcjonuje jako dwie oddzielne grupy: C1, C2. Grupa C1, C2 podlegają odrębnej rekrutacji. Kandydat podczas wyboru (na stronie slaskie.edu.com.pl) szkoły i oddziału, wybiera przedmiot rozszerzony w klasie C, co jest tożsame z wyborem grupy odpowiednio C1 (fizyka) lub C2 (informatyka). System elektroniczny przelicza punkty kandydata w ramach wyłącznie wskazanej grupy, a nie całej klasy. Kandydat nie ma ograniczeń w ilości wybranych klas i grup w danej szkole, stąd może wybrać grupę C1 oraz C2 w odpowiedniej kolejności według własnych preferencji.
Klasy matematyczne od lat są pełnymi energii i entuzjazmu klasami Mickiewicza, osiągającymi bardzo wysokie wyniki w nauce i grupującymi wspaniałą młodzież. Uczniowie tych klas osiągają liczne sukcesy w konkursach matematycznych, m.in.: w Śląskim Konkursie Matematycznym, w Olimpiadzie „O Diamentowy Indeks AGH”, „Kangur Matematyczny”, „Matematyka bez granic”, „Rozkosze Łamania Głowy”, „Nudna Matematyka” w Międzynarodowym Konkursie Gier Logicznych i Matematycznych, Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej, Olimpiadzie Statystycznej, Jagiellońskim Turnieju Matematycznym, Międzynarodowym Turnieju Nabój Matematyczny. W ramach współpracy z Uniwersytetem Śląskim, uczniowie uczestniczą w wykładach popularnonaukowych oraz organizowanych, co roku dodatkowych zajęciach z matematyki lub informatyki np. projekt PROBOT. Celem projektu PROBOT jest opracowanie dla uczniów i nauczycieli materiałów rozwijających umiejętności programowania w Pythonie z wykorzystaniem LEGO Mindstorms oraz pokazanie zastosowań robotyki w matematyce.
W ramach współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, grupa najzdolniejszych uczniów bierze udział w comiesięcznych Warsztatach Olimpijskich (z matematyki i informatyki), klasa pierwsza w wykładach na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz Fizyki i Astronomii, a klasa druga w całodniowych warsztatach matematyczno-informatycznych w czasie Dni Wydziału Matematyki i Informatyki na UJ. Uczniowie tej klasy mają możliwość uczestniczenia w Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych w ramach współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej Państwowej Akademii Nauk w Krakowie, które zakończone są wideokonferencją z CERN w Szwajcarii.
Nasi wychowankowie, w ramach popularyzacji matematyki, uczestniczą również w wykładach w Pałacu Młodzieży, w wykładach pracowników naukowych Politechniki Śląskiej, oraz w zajęciach warsztatowych i kółkach matematycznych prowadzonych w naszej szkole. Od lat współpracujemy z VIII LO w ramach „Spotkań z Matematyką”.
Uczniowie klas matematycznych z rozszerzeniem z fizyki odnoszą sukcesy w Olimpiadzie Fizycznej oraz w wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach fizycznych. Wspólnie z II LO w Katowicach zorganizowane zostały wyjazdy uczniów do CERN, Europejskiej Agencji Kosmicznej, elektrowni jądrowej w Czechach. Uczniowie uczestniczą w warsztatach i wykładach na Uniwersytecie Śląskim.
Uczniowie klas matematycznych z rozszerzeniem z informatyki odnoszą sukcesy w Olimpiadzie Informatycznej oraz w ogólnopolskich konkursach. Wspólnie z II LO w Katowicach zorganizowane zostały wyjazdy uczniów do CERN, siedziby Google w Zurichu, Europejskiej Agencji Kosmicznej, elektrowni jądrowej w Czechach. Dzięki podpisanemu z Politechniką Śląską porozumieniu nasi uczniowie objęci są wsparciem pracowników naukowych Politechniki w zakresie tworzenia systemów wbudowanych. Dzięki współpracy z firmą Rockwell Automation nasi uczniowie będą mogli korzystać podczas lekcji z nowoczesnych komputerów. Zostało także utworzone, we współpracy ze szkołami z zagranicy, koło informatyczne. W ostatnim roku szkolnym nasi maturzyści osiągnęli najwyższy średni wynik maturalny w województwie.
Proponowane rozszerzenia z matematyki oraz fizyki lub informatyki dają możliwość wyboru atrakcyjnych kierunków studiów politechnicznych.Matematyka jest obowiązkowym przedmiotem na egzaminie maturalnym, a także przedmiotem rekrutacyjnym na prawie wszystkie kierunki polskich szkół wyższych.
Dodatkowym atutem klasy jest rozszerzony program nauczania języka angielskiego, który na pewno uatrakcyjni naukę w tej klasie, stworzy możliwość podjęcia studiów nie tylko w kraju, ale i za granicą, co w efekcie zwiększy konkurencyjność absolwentów na rynku pracy po ukończeniu studiów.
Nasza młodzież uzyskuje bardzo dobre wyniki na egzaminie maturalnym z matematyki, fizyki, informatyki i języka angielskiego, wyróżniające nas wśród innych, nie tylko katowickich szkół średnich.
Klasa D-Klasa historyczna
Liczba miejsc w oddziale: 32
Klasa z rozszerzonym programem nauczania:
-
historii, języka angielskiego oraz wiedzy o społeczeństwie (D1)
-
historii, języka angielskiego oraz geografii (D2)
oraz dodatkowym przedmiotem: analiza tekstów literackich
Liczba miejsc w oddziale: 32 w tym: 16 miejsc w grupie D1 i 16 miejsc w grupie D2
Klasa 1D podzielona jest na dwie grupy D1 i D2 ze względu na trzeci przedmiot rozszerzony. Grupa D1 (16 miejsc) realizuje rozszerzony program nauczania historii, języka angielskiego i wiedzy o społeczeństwie, grupa D2 (16 miejsc) realizuje rozszerzony program nauczania historii, języka angielskiego i geografii. W elektronicznym systemie naboru klasa D funkcjonuje jako dwie oddzielne grupy: D1, D2. Grupa D1, D2 podlegają odrębnej rekrutacji Kandydat podczas wyboru (na stronie slaskie.edu.com.pl) szkoły i oddziału, wybiera przedmioty rozszerzone w klasie D, co jest tożsame z wyborem grupy odpowiednio D1 (wiedza o społeczeństwie) lub D2 (geografia). System elektroniczny przelicza punkty kandydata w ramach wyłącznie wskazanej grupy, a nie całej klasy. Kandydat nie ma ograniczeń w ilości wybranych klas i grup w danej szkole, stąd może wybrać grupę D1 oraz D2 w odpowiedniej kolejności według własnych preferencji.
Uczniowie klasy historycznej bardzo często zdobywają tytuły laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych i konkursów ogólnopolskich min. Olimpiady Historycznej, Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnej, Olimpiady Wiedzy o Prawie, Olimpiady Wiedzy
o Państwie i Prawie, Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka, Olimpiady Wiedzy o III RP, Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku i wielu innych.Klasa objęta jest patronatem Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Społecznych UŚ. W ramach współpracy z Uniwersytetem uczniowie biorą udział w wykładach, konferencjach, warsztatach i różnorodnych projektach edukacyjnych. Organizowane są spotkaniach z ciekawymi ludźmi ze świata nauki, sztuki czy polityki. Zajęcia odbywają się zarówno w siedzibie Uniwersytetu, jak i na terenie szkoły. Młodzież może korzystać z bardzo nowoczesnego Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej Uniwersytetów Śląskiego i Ekonomicznego w Katowicach.
W ramach współpracy z Sądem Rejonowym Katowice-Zachód uczniowie biorą udział w rozprawach karnych, w symulacjach rozpraw cywilnych, spotykają się z sędziami, prokuratorami, adwokatami oraz uczestniczą w warsztatach i innych zajęciach organizowanych we współpracy z pracownikami sądu.
Dzięki współpracy z Okręgową Radą Adwokacką w Katowicach w szkole organizowane są zajęcia edukacji prawnej prowadzone przez radców prawnych pogłębiające wiedzę z zakresu prawa.
W klasie prowadzone są również zajęcia edukacji regionalnej kształtujące wiedzę o historii Katowic
i Górnego Śląska, tradycjach i zwyczajach całego regionu, promujące aktywność obywatelską oraz pogłębiające wiedzę na temat funkcjonowania samorządu lokalnego. Klasy biorą udział w wycieczkach
i warsztatach historycznych, gdzie realizowane są wybrane elementy programu nauczania historii
i edukacji regionalnej.Grupa D2 realizująca rozszerzenie z geografii objęta jest patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Dzięki temu uczniowie biorą udział w warsztatach i wykładach z zakresu przedsiębiorczości, biznesu, bankowości i finansów, a także uzyskują pomoc pracowników naukowych w przygotowaniach do olimpiad i konkursów. Dodatkowo mają możliwość uczestniczenia w wielu uroczystościach i ciekawych wydarzeniach odbywających się na uczelni. Corocznie jesienią uczniowie współuczestniczą w organizowaniu Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Na bieżąco włączają się w liczne akcje i projekty. Swoją wiedzę uczniowie poszerzają podczas zajęć w Planetarium Śląskim, stacji meteorologicznej i sejsmologicznej, a także uczestnicząc w zajęciach tematycznych w ramach współpracy z UŚ.
Jest to klasa, w której średnie wyniki egzaminu maturalnego znacznie przewyższają średnie wyniki krajowe, szczególnie z historii, wiedzy o społeczeństwie i geografii. W trakcie nauki można przygotować się do studiów na kierunkach: prawo, stosunki międzynarodowe, administracja, historia, politologia, MISH, socjologia czy filozofia, ekonomia, a rozszerzony program języka angielskiego stwarza możliwość podjęcia studiów nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Klasa E - Klasa z rozszerzonym programem matematyki oraz biologii i chemii lub geografii i języka angielskiego
Liczba miejsc w oddziale: 32
Klasa z rozszerzonym programem nauczania:
-
matematyki, biologii i chemii (E1) oraz dodatkowym przedmiotem: zajęcia laboratoryjne chemiczno-biologiczne
-
matematyki, geografii i języka angielskiego(E2) oraz dodatkowym przedmiotem: podstawy ekonomii
Liczba miejsc w oddziale: 32 w tym: 16 miejsc w grupie E1 i 16 miejsc w grupie E2 .
Klasa 1E podzielona jest na dwie grupy E1 i E2 ze względu na realizowane dwa różne przedmioty rozszerzone. Grupa E1 (16 miejsc) realizuje rozszerzony program nauczania matematyki, biologii i chemii, grupa E2 (16 miejsc) realizuje rozszerzony program nauczania matematyki, geografii i języka angielskiego. W elektronicznym systemie naboru klasa E funkcjonuje jako dwie oddzielne grupy: E1, E2. Grupa E1, E2 podlegają odrębnej rekrutacji Kandydat podczas wyboru (na stronie slaskie.edu.com.pl) szkoły i oddziału, wybiera przedmioty rozszerzone w klasie E, co jest tożsame z wyborem grupy odpowiednio E1 (biologia i chemia) lub E2 (geografia i język angielski). System elektroniczny przelicza punkty kandydata w ramach wyłącznie wskazanej grupy, a nie całej klasy. Kandydat nie ma ograniczeń w ilości wybranych klas w danej szkole, stąd może wybrać dowolne grupy lub klasy w odpowiedniej kolejności według własnych preferencji.Grupa E1 realizująca w rozszerzeniu matematykę, biologię i chemię jest odpowiedzią na oczekiwania uczniów uzdolnionych matematycznie, którzy w przyszłości chcą aplikować na studiach, gdzie biologia, chemia i matematyka są punktowane. Klasy o profilu biologiczno-chemicznym w III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach mają od lat świetną renomę, a proces nauczania biologii i chemii jest na najwyższym poziomie. W tym profilu dokładamy do tego bardzo dobrze prowadzoną w naszej szkole matematykę, co pozwoli uczniom rozwijać swoje pasje w różnych dziedzinach.
Nauczyciele przedmiotów kierunkowych starają się umożliwić uczniom udział w wielu przedsięwzięciach rozwijających ich pasje i zainteresowania. Uczniowie tego profilu będą mieli szansę brać udział w Olimpiadzie Biologicznej, Chemicznej, Matematycznej, Ekologicznej, Wiedzy o Żywieniu i Żywności, Wiedzy o Mózgu, Lingwistyki Matematycznej, Statystycznej oraz w wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach przedmiotowych np. „W świecie roślin i zwierząt”, „Olimpiada O Diamentowy Indeks AGH”, Ogólnopolski Konkurs Chemiczny Uniwersytetu Śląskiego, Ogólnopolski Konkurs Chemiczny Politechniki Śląskiej, Regionalny Drużynowy Konkurs Chemiczny, Regionalny Konkurs „Randka z chemią”, „Kangur Matematyczny”, „Matematyka bez granic”, „Rozkosze Łamania Głowy”, „Nudna Matematyka” w Międzynarodowym Konkursie Gier Logicznych i Matematycznych, Jagiellońskim Turnieju Matematycznym, Międzynarodowym Turnieju Nabój.
Od kilku lat uczniowie naszych klas wyjeżdżają na tygodniowe Nadmorskie Warsztaty Przyrodnicze do Stegny. Jest to rodzaj ekologicznej edukacji terenowej połączonej z wypoczynkiem. Ta forma zdobywania wiedzy i rekreacji cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem zarówno wśród uczniów jak i ich rodziców.
Wszystkie te działania, a także rzetelna praca lekcyjna skutkują bardzo wysokimi wynikami z egzaminów maturalnych z biologii, chemii i matematyki nawet kilkadziesiąt procent wyższymi od średnich wyników w kraju i województwie. Większość naszych absolwentów dostaje się na wymarzone kierunki, głównie na Uniwersytetach Medycznych.
Grupa E2 to grupa realizująca rozszerzenie z matematyki, geografii i języka angielskiego. Grupa jest objęta patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Dzięki temu uczniowie biorą udział w warsztatach i wykładach z zakresu przedsiębiorczości, biznesu, bankowości i finansów, a także uzyskują pomoc pracowników naukowych w przygotowaniach do olimpiad i konkursów. Dodatkowo mają możliwość uczestniczenia w wielu uroczystościach i ciekawych wydarzeniach odbywających się na uczelni. Corocznie jesienią uczniowie współuczestniczą w organizowaniu Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Na bieżąco włączają się w liczne akcje i projekty. Swoją wiedzę uczniowie poszerzają podczas zajęć w Planetarium Śląskim, stacji meteorologicznej i sejsmologicznej, a także uczestnicząc w zajęciach tematycznych w ramach współpracy z UŚ.
Nasi uczniowie od wielu lat z sukcesami startują w Olimpiadzie Geograficznej, Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiadzie Przedsiębiorczości i Olimpiadzie Przedsiębiorczości i Zarządzania oraz konkursach m.in. SIGG, Score Hunter, czy School Business.
Proponowane rozszerzenia dają możliwość wyboru różnorodnych kierunków studiów (kierunki ekonomiczne, kierunki politechniczne a także i psychologia), gdyż wiele wyższych uczelni w założeniach rekrutacyjnych punktuje matematykę w zestawie z geografią (np. SGH w Warszawie, UŚ, UJ i inne).
Dodatkowym atutem klasy jest rozszerzony program nauczania języka angielskiego, który na pewno uatrakcyjni naukę w tej klasie, stworzy możliwość podjęcia studiów nie tylko w kraju, ale i za granicą, co w efekcie zwiększy konkurencyjność absolwentów na rynku pracy po ukończeniu studiów.
Nasza młodzież uzyskuje bardzo dobre wyniki na egzaminie maturalnym z matematyki, geografii i języka angielskiego, wyróżniające nas wśród innych, nie tylko katowickich szkół średnich.
-