Sciences
Chemistry
Przedmiot Chemia należy do 4 Grupy przedmiotów IB: Science i prowadzony jest na dwóch poziomach: podstawowym SL (Standard Level, 150 godzin zajęć) oraz rozszerzonym HL (High Level, 240 godzin zajęć).
Chemia jest nauką eksperymentalną, która łączy w sobie różne aspekty nauki i doskonale pokazuje jej interdyscyplinarność- zawiera w sobie elementy fizyki, biologii, medycyny, nauk przyrodniczych a także informatyki i matematyki. Kładzie nacisk na zdobycie wiedzy przy jednoczesnych rozwoju umiejętności praktycznych i badawczych.
W trakcie nauki uczniowie wykonują odpowiednio dobrane eksperymenty, które pomagają im w praktyczny sposób rozumieć zdobytą wiedzę oraz uzupełnić ją o ważne z punktu widzenia eksperymentatora aspekty takie jak projektowanie badań, zbieranie danych, ich analiza i krytyczna ocena.
Uczniowie uczęszczający na zajęcia chemii zdobywają wiedzę na temat wpływu naukowców na rozwój nauki a także sami stają się świadomymi obywatelami świata podnosząc swoją świadomość dotyczącą wpływu aktualnej aktywności człowieka na otaczający nas świat.
Nauka chemii umożliwia uczniom:
- zdobycie odpowiedniego poziomu wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do kompetentnego posługiwania się terminologią, pojęciami i teoriami chemicznymi, pozwalających na aktywny udział w dyskusji
- rozwinięcie umiejętności skutecznej komunikacji w świecie nauki oraz wykorzystywania różnych technologii do wymiany informacji
- rozwinięcie umiejętności eksperymentowania (posługiwania się szkłem laboratoryjnymi i sondami (np. pH-metrem, konduktometrem, kolorymetrem), projektowania, przeprowadzania, zbierania danych i ich analizy)
- rozwinięcie umiejętność krytycznej analizy, oceny i syntezy informacji naukowych
- poznanie oraz zrozumienie relacji pomiędzy różnymi dziedzinami nauki oraz ich wzajemnego wpływu na rozwój nauki oraz docenienie wpływ rozwoju nauki i technologii na świat
- rozwinięcie świadomości wpływu nauki na życie ludzi i otaczający świat oraz wzmocnienie poczucia odpowiedzialności za podejmowanie działania (uwzględniając również aspekty ekologiczne)
Zakres materiału dla SL i HL obejmuje następujące zagadnienia (95 godzin poświęconych jest na zagadnienia na poziomie SL a 60 godzin na rozszerzenie materiału w ramach Additional Higher Level):
- Stechiometria (Stoichiometric relationships)
- Struktura atomowa (Atomic structure)
- Układ okresowy (Periodicity)
- Wiązania chemiczne oraz struktura (Chemical bonding and structure)
- Energetyka / termochemia (Energetics / Thermochemistry)
- Kinetyka chemiczna (Chemical kinetics)
- Równowagi (Equilibrium)
- Kwasy i zasady (Acids and bases)
- Procesy redoks (Redox processes)
- Chemia organiczna (Organic chemistry)
- Pomiary oraz analiza wyników (Measurements and data processing/Measurements and analysis)
W ramach kursu realizowany jest ponadto materiał zawarty w jednym z działów typu Option:
- Materiały (Materials)
- Biochemia (Biochemistry)
- Energia (Energy)
- Chemia medyczna (Medicinal chemistry)
Obok zajęć teoretycznych, w ramach przedmiotu, prowadzone są zajęcia praktyczne (w wymiarze co najmniej 40 godzin/kurs dla poziomu SL i 60 godzin/kurs dla poziomu HL) pozwalające uczniom na zapoznanie się z podstawowymi zasadami oraz technikami stosowanymi podczas pracy laboratoryjnej.
MATURA
Na ocenę końcową na dyplomie składa się ocenianie zewnętrzna (trzy arkusze pisane podczas egzaminu maturalnego, stanowiące 80% oceny końcowej) oraz ocenianie wewnętrzne (praca Internal Assessment, której ocena stanowi 20% oceny końcowej)
Ocenianie zewnętrzne
Ocenianie wewnętrzne
Internal Assessment jest pracą wykonywaną samodzielnie przez ucznia, zazwyczaj w drugiej klasie programu IB. Praca ta jest integralną częścią kursu i jest obowiązkowa zarówno dla studentów SL, jak i HL. Uczniowie samodzielnie wybierają temat badań, następnie projektują eksperyment, przeprowadzają go i analizują. Wynikiem końcowym pracy jest napisany przez ucznia raport, który oceniany jest według ustalonych przez IB kryteriów (na maksymalnie 24 punkty), a którego wynik stanowi 20% oceny na dyplomie
Przykłady tematów IA:
- Badanie wpływu temperatury na szybkość reakcji typu „clock reaction”
- Badanie wpływu typu wodorotlenku na wartość ciepła reakcji neutralizacji
- Badanie wpływu czasu gotowania na ilość wytrąconego CaCO3 z twardej wody
- Badanie wpływu długości łańcucha w kwasach organicznych na wartość stałej dysocjacji kwasu
- Badanie wpływu temperatury na stałą dysocjacji kwasu mrówkowego
- Badanie wpływu stężenia jonów miedzi w roztworze na wartość potencjału ogniwa
Group 4 Project (G4P)
Wszyscy uczniowie niezależnie od wybranego przez siebie przedmiotu biorą udział w tzw. Group 4 Project (G4P). Jest to projekt który ma na celu uświadomienie uczniom i podkreślenie znaczenia współpracy między różnymi dziedzinami nauki. Celami projektu jest rozwinięcie umiejętności współpracy, wymiany pomysłów i konstruktywnej dyskusji. Uczniowie zwracają uwagę na szeroki kontekst wybranego przez siebie tematu, analizując go z perspektywy różnych dziedzin nauki, biorąc pod uwagę także aspekty środowiskowe, etyczne a następnie wykonują zaplanowane działa. Podsumowaniem projektu jest prezentacja przedstawiana uczniom klas IB i pre-IB.